Co szkodzi wątrobie? Na co uważać, aby cieszyć się zdrową wątrobą?

Co szkodzi wątrobieWątroba spełnia szereg ważnych funkcji, dlatego nie warto jej lekceważyć. Wiele czynników wpływa na nią negatywnie, warto wobec tego wiedzieć, co jej szkodzi. Jeżeli chcesz, aby służyła ci bez problemów przez całe życie, musisz o nią odpowiednio zadbać.Chociaż wątroba jest jedynym narządem, który potrafi regenerować się samodzielnie, to jednak nieodpowiednio traktowana, nie będzie działała prawidłowo. Co powoduje uszkodzenie wątroby?

1. Nadużywanie alkoholu

Szczególnie szkodliwe dla wątroby są alkohole wysokoprocentowe, między innymi wódka, whisky czy koniak. Zaleca się jednak unikanie alkoholu w każdej postaci. Warto pamiętać o tym, że przy nadużywaniu alkoholu proces uszkodzenia wątroby, w tym jej stłuszczenie i marskość, może przejść w fazę nieodwracalną – wtedy jedynym rozwiązaniem jest przeszczep.

2. Zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych

Regularnie spożywane tłuszczy zwierzęcych w dużych ilościach, przede wszystkim smalcu, boczku czy słoniny, wpływa negatywnie na wątrobę. Według powszechnej opinii spożywanie alkoholu i zagryzanie go czymś tłustszym jest mniej szkodliwe dla wątroby. Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości jest znacznie bardziej destrukcyjny dla jej komórek.

3. Regularne przyjmowanie określonych leków

Osoby zażywające dużo leków również są narażone na uszkodzenia wątroby. Do leków szczególnie szkodliwych zalicza się paracetamol, leki obniżające poziom cholesterolu, hormonalne i doustne leki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, a także niektóre antybiotyki.

4. Infekcje wirusowe

Dla wątroby najbardziej szkodliwe są infekcje wirusowe wywołane przez wirusy HBV oraz HCV. Można zarazić się nimi podczas kontaktu z krwią nosiciela, w trakcie operacji i zabiegów inwazyjnych, zabiegów kosmetycznych, podczas wykonywania tatuażu czy przez przygodne stosunki seksualne.

W przypadku wystąpienia problemów z wątrobą należy udać się do lekarza, który będzie mógł zalecić odpowiednie badania, w tym badania krwi oraz USG. W celu wspomagania wątroby można wykorzystać też naturalne suplementy, takie jak tabletki Liv.52, które zawierają pełną gamę dobroczynnych składników.


Jestem administratorem :)

Advertisement

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.