Czy polskie piosenki są znane przez ludzi za granicą?

polskie piosenkiWszyscy lubimy podśpiewywać pod nosem znane, polskie przeboje. Towarzyszą nam podczas wykonywania codziennych obowiązków, w szkole, pracy bądź na uczelni. Czy jednak istnieją piosenki, które wybiły się poza Polskę i zostały zauważone na światowym rynku muzycznym?Remix dla Beyonce

Niezaprzeczalnie ogromną popularnością za Oceanem cieszy się Radzimir Dębski. Kompozytor został nagrodzony za ogłoszony na całym świecie konkurs stworzenia remiksu do piosenki Beyonce „End of Time”. Propozycja zgłoszona przez Dębskiego tak bardzo spodobała się piosenkarce, że znalazła czas, aby osobiście podziękować muzykowi za przygotowanie remiksu utworu. Muzyk w rozmowie przez komunikator internetowy nie mógł ukryć ogromnej radości – był pod wrażeniem niezwykle miłego gestu piosenkarki, która pogratulowała muzykowi tak świetnej adaptacji jej utworu.

Mocne brzmienia

Ogromną popularnością na świecie cieszą się także piosenki Behemotha. Ten zespół metalowy nie jest zbyt znany w Polsce – a raczej popularny jest tylko jego wokalista, i to z działań pozamuzycznych, mimo to cieszy się niesłabnącą popularnością za Oceanem. Jego piosenki wspinają się na metalowe listy przebojów, podbijając je szturmem i rozsławiając polski zespół na całym świecie.

Wiedźmińska muzyka

Największą popularnością wśród polskich wykonawców za granicą cieszy się jednak Marcin Przybyłowicz. Odpowiedzialny jest za tworzenia ścieżki dźwiękowej do gry komputerowej „Wiedźmin 3: Dziki gon – krew i wino”. Muzyka, jaka towarzyszy grze, inspirowana jest słowiańską muzyką tradycyjną i znajduje obecnie fanów na całym świecie. Podobnie zresztą jak zainteresowanie twórczością Andrzeja Sapkowskiego, twórcy postaci wiedźmina – Geralta.

Być może polscy wykonawcy nie należą do najpopularniejszych za granicą, jednak mimo wszystko pojawiają się na listach przebojów. To dobry sygnał dla nas – możemy być dumni z naszych twórców, którzy szczególnie doceniani są także poza granicami naszego kraju. Co prawda dominują tu polskie piosenki, których raczej nie usłyszymy w stacjach radiowych, ale nie znaczy to, iż nie mamy z czego być dumni.


Jestem administratorem :)

Advertisement

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.