Czym jest kremacja zwłok

Czym jest kremacja zwłokKremacja czyli spalanie ludzkich zwłok jako obrządek religijny jest coraz popularniejszy nie tylko w Europie zachodniej ale również w Polsce. Szacuje się, że rocznie wykonuje się od 35 do 40 tys. kremacji. Jest to tendencja wzrostowa, a co roku przybywa około 15% zwolenników tej formy pochówku. Polska należy do jednych tych krajów, gdzie nie ma przeciwwskazań prawnych do spalania zwłok. Również Kościół Katolicki nie stwarza problemów przy pochówku zmarłych, którzy zostali skremowani.Jak wygląda kremacja?

Kremacja polega na spaleniu zwłok wraz z ubraniem i trumną w specjalnej komorze krematorium. Trumna do kremacji jest tzw. ekologiczna, czyli bez metalowych i plastikowych ozdób, drewno jest bez lakieru. Również w środku trumny nie można umieszczać materiałów z tworzyw sztucznych ze względu na trujące gazy oraz możliwość wybuchu. Samo spalanie trwa od 2 do nawet 3 godzin i zależy od wielkości trumny i wagi zwłok. Im większe ciało tym dłuższy czas spalania. Wewnątrz komory do spalania panuje temperatura od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Następnie po całkowitym spaleniu prochy są zbierane i wsypywane do urny oraz wydawane rodzinie wraz z certyfikatem kremacji.

Jaka przebiega proces formalny kremacji?

Formalności jakie należy załatwić przed kremacją nie są skomplikowane i czasochłonne. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie zakładu pogrzebowego Memento Mori przed kremacją należy przedłożyć skrócony odpis aktu zgonu, kserokopię aktu zgonu, zlecenie spopielenia oraz zaświadczenie o pochodzeniu szczątków (dotyczy wyłącznie kremacji szczątków). Należy również wybrać rodzaj i wielkość urny na prochy oraz wybrać miejsce gdzie będą pochowane. Polskie prawo zabrania rozsypywania prochów na świeżym powietrzu. A zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych prochy zmarłego można pochować wyłącznie na cmentarzu lub zatopić urnę w morzu.

Gdzie można dokonać kremacji zwłok?

Obecnie w Polsce jest już kilkanaście krematoriów. Niemal w każdym mieście znajduje się co najmniej jedno. Jednym z nich jest zakład pogrzebowy Memento Mori, który oferuje również usługę kremacji. Chcąc się dowiedzieć szczegółów dotyczących kremacji, kosztów, formalności należy odwiedzić zakładkę kremacja Warszawa Memento Mori na stronie firmowej zakładu.


Jestem administratorem :)

Advertisement

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.