Pietruszka

pietruszkaPietruszka zwyczajna (z łac. Petroselinum crispum) jest to gatunek rośliny dwuletniej, która pochodzi z rodziny selerowatych. Roślina rośnie w stanie dzikim na Bałkanach, na Półwyspie Apenińskim, w Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. Od ponad 2000 lat jest ona stosowana jako przyprawa kucharska. Poszczególne części pietruszki: liście, korzeń, owoce stosowane są od wieków w naturalnej medycynie. Pietruszka zwyczajna jest uprawiana w prawie całej Europie, Ameryce Północnej i Azji. Owoce są koloru szarego, małe, owalne, z naprzemiennymi bruzdami i rowkami.



Zastosowanie pietruszki

Pietruszka ma szerokie zastosowanie w życiu człowieka.
– Jest to roślina uprawna, uprawiana jako warzywo. Korzeń oraz części zielone wykorzystywane są jako przyprawy do potraw. Produkowany jest również olejek stosowany w lecznictwie.
– W sztuce kulinarnej stosowana jest jako dodatek do zup, oraz do posypywania potraw. Części zielone zawierają duże ilości witaminy A. Korzenie natomiast zawierają duże ilości żelaza i witaminy C. Najwięcej związków mineralnych znajduje się natomiast w nasionach.
– Pietruszka ma również szerokie zastosowanie w lecznictwie. W lecznictwie wykorzystuje się korzeń, owoc oraz części zielone. Wytwarza się z tego olejek pietruszkowy. Części i olejek z pietruszki zawiera apiol, mirystycynę, limonen, terpeny i inne. Pietruszka ma właściwości antyseptyczne, pomaga w wydalaniu moczu, pobudza również wydzielanie śliny oraz soków żołądkowych, co poprawia przyswajanie i trawienie pokarmów.

Uprawa pietruszki

Pietruszka nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Najlepiej jednak rośnie na glebach żyznych, zasobnych w próchnice, o dużych zasobach powietrza i wody. Najlepszym odczynem podłoża jest pH 6,4-7,5. Ewentualne nawożenie wapnem mające na celu poprawienia odczynu, należy dokonać jesienią przed orką zimową. Do tego celu należy zastosować wapno magnezowe lub mączka dolomitowa.
Pietruszkę powinno się uprawiać na glebach dobrze i starannie spulchnionych. Jesienią należy wykonać głęboką orkę, natomiast na wiosnę po rozsianiu nawozu, należy zastosować zabiegi spowalniające utratę wilgoci. Na glebach lekkich pietruszkę należy siać początkiem maja, natomiast na glebach ciężkich w połowie maja. Nasiona należy wysiewać na głębokości około 2 cm, w grządkach oddalonych od siebie na około 15-20 cm. Na jednym metrze bieżącym powinno znaleźć się od 80 do 110 nasion, co daje około 2,1-2,7 kg/ha.


Jestem administratorem :)

Advertisement

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.