Pianino jest to instrument strunowy, młoteczkowy, klawiszowy. Jego struny ułożone są pionowo. Osobą, która jako pierwsza w 1709 r. wybudowała fortepian uznaje się włoskiego muzyka Bartolomeo Cristoforiego. Był to pierwszy instrument muzyczny strunowy, który posiadał mechanizm młoteczkowy. Instrument jest bardzo podobny w działaniu do fortepianu, jednak różni się znacząco wyglądem, wielkością i barwą wydawanego dźwięku.
Jednym z głównych problemów posiadaczy fortepianów jest strojenie instrumentu, które trzeba wykonywać co najmniej jeden raz w roku. Strojenie sprawia, że fortepian wydaje optymalne i melodyjne dźwięki. Częsta gra na nim powoduje za każdym razem minimalne rozstrojenie, co po pewnym czasie staje się wyraźne dla każdego ucha. Drugą ważną sprawą oprócz strojenia instrumentu jest nadawanie odpowiedniej intonacji czyli barwy dźwięku. Wykonuje się to poprzez nakłuwanie filcu na młoteczkach. Każde pianino powinno także przechodzić dokładną regulację wszystkich mechanizmów. Ze względu na skomplikowany charakter wyżej wymienione czynności powinny być wykonywane przez doświadczonych ekspertów.
Podczas konserwacji najczęściej wykonywane są prace w mechanizmie pianina, klawiaturze, dźwięczni oraz wykonywana jest renowacja obudowy, a także wymiana zużytych elementów, strojenie bądź wymiana strun i inne elementy do uzgodnienia z klientem. Ważne jest aby każda naprawa, strojenie lub wszelkie prace z mechanizmem instrumentu były wykonywane przez wykwalifikowanych fachowców, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i są osłuchani w dźwiękach wydawanych przez fortepian.
Najnowsze komentarze: